На Мето

кьошето

Вендетата на Дебенедети покоси магическия реализъм

Leave a Comment
Габриел Гарсия Маркес
Драги Томазо, слуховете за моята смърт са силно превеличени. Вероятно с тази парафраза на Марк Твен би отвърнал Габриел Гарсия Маркес на Томазо Дебенедети. Малко по-рано италианецът “оповести” смъртта на бащата на магическия реализъм.

Инженерство

За да бъдем коректни, “новината” разпространи в понеделник потребител с профил UmbertoEcoOffic (sic!) в сайта за микроблогиране twitter. Това е мрежа, където всеки може да създаде профил и да споделя в рамките на 140 знака каквото пожелае с хората, които го следват. В конкретния случай 1750 души са решили, че профил с това име и описанието: “Умберто Еко, семиотик, писател, официален туитър акаунт”, е автентичен и са станали негови последователи. След това същите 1750 души са приели написаното от него на испански съобщение: “Габриел Гарсия Маркес почина. Семейството му и Марио Варгас Льоса ми потвърдиха новината”, за автентично.


След това тези хора, доверявайки се напълно на изглеждащия съвсем достоверно профил (та нали има дори снимка на Професора!), са разпространили новината. Така в понеделник тя обиколи света, а онези информационни агенции и медии, които не проявиха добър журналистически рефлекс, я предадоха като чиста монета. Така те всички станаха жертви на най-обикновен пример на социално инженерство. Или класическо манипулиране на хора чрез контролирано разпространяване на подвеждаща вътрешна информация. Но направено със съвременни технологии и разкрито веднага.

Под... туита

Когато по-късно още същия ден се разбира, че колумбийският нобелист Маркес е жив и здрав, конците бързо се разплитат. Нишката отвежда до италианеца Томазо Дебенедети. Не, не, името не е случайно. 43-годишният Томазо е внук на могъщия писател, философ и литературен критик Джакомо Дебенедети. Днес учителят по литература от Рим е закоравял “рецидивист”, под чиито... туитове са минали немалко знаменитости.


Преди два месеца потребител на туитър, представящ се за кардинал Тарчизио Бертоне, държавният секретар на Ватикана, съобщава: “Негово светейшество кардинал Бенедикт ХVІ предаде богу дух. Обявяваме новината с голяма болка и смирение. 8 март, 2012 г.” За щастие на Томазо никоя сериозна медия не се подвежда, а и той не крие малката, макар и безвкусна, шега. “През цялото време искам да покажа колко са слаби медиите”, ще отговори той на в. “Гардиън” на въпроса за мотивите си.


Броени дни след като е “закопал” папата, той слага в устата на афганистанския президент Хамид Карзай, отново посредством туитър, думите, че нападенията срещу афганистанци от страна на международните сили са “акт на война”. На дипломатически език това означава обявяване на война срещу агресор.


Отново по същото време потребител, инсинуиращ, че е канцеларията на италианския премиер Марио Монти, пише: “Новината за смъртта на Фидел Кастро ми бе потвърдена от вицепрезидента на ЕС Оли Рен, 6 март”. Последната “жертва” на Томазо преди неговото “колпо гросо” с Маркес е испанският режисьор Педро Алмодовар.

Видал бе пръв

Туитовете на Томазо от последните месеци обаче изглеждат като невинна детска забава в сравнение с провиненията на страстния любител на литературата от последните десет години.


“Американският писател Гор Видал бе пръв”, разказва испанският в. “Паис” в материал за фалшификатора Дебенедети. През 2000 г. италианецът иска да стане културен репортер в пресата. “До централните медии обаче не можех да стигна, а регионалните купуваха всичко, което им предложех, макар и за никакви пари”. Така той изфабрикува съвсем достоверно интервю с Видал и го продава като истинско. До 2010 г. е “взел” общо 78 интервюта. С покойния папа Йоан Павел ІІ, с Далай лама, с Умберто Еко, Джон Льо Каре, Джон Гришам и редица други творци.


“Не помня някой да ми се е разсърдил, с изключение на Гришам, който през 2006 г. заплаши от страниците на Гардиън да ме съди”, разказва Томазо пред “Паис”. В крайна сметка обаче не е имало никакви последствия за него, а редакциите, макар да са знаели, че плащат за фалшификации, са били напълно доволни, че получават интервюта със световноизвестни творци.
Томазо Дебенедети
Колкото до мотивите му, Томазо признава, че това е част от неговата лична вендета срещу семейството му. Потегляйки от неговия дядо, който е изтънчен познавач на Фройд и Пруст, фамилията се занимава с литературна критика. Бащата на Томазо - Антонио Дебенедети - е едно от гръмките имена в “Кориере дела сера”. “Той не ми помогна по никакъв начин да стана журналист”, признава Томазо, преди да се впусне в описание на мистификациите си. 

Единственото, за което съжалява, че не е направил, преди да спре с фалшивите интервюта, е именно голям “разговор” с Маркес. Не е ясно дали заради това миналата седмица посегна именно на него.


Два дни по-късно... “мексиканският писател Карлос Фуентес почина на 83-годишна възраст, предаде АП... Новината бе разпространена в Туитър от президента на страната Фелипе Калдерон... и бе потвърдена пред кореспондент на агенцията от литературния агент на световноизвестния писател.” Тройна застраховка срещу магическия реализъм на свръхинформацията.

Публикувано: в. "Телеграф", 19/5/2012

0 коментара:

Публикуване на коментар